І ось ми йдем у бою життєвому -
Тверді, міцні, незламні, мов граніт,
Бо плач не дав свободи ще нікому,
А хто борець, той здобуває світ.
Гімн УПА

неділю, 26 червня 2011 р.

Предки сучасних людей поширилися Європою зі Східноєвропейської рівнини, а не з Близького Сходу

У Криму знайшли останки найдавніших представників Homo sapiens, що жили в 30 тис. до н. е.

Українські археологи знайшли в Криму сліди діяльності й рештки, можливо, найдавніших представників людини розумної в Європі, повідомляє Бі-бі-сі. Останки виявили в печерах Буран-Кая у Кримських горах, вони можуть стати доказом того, що предки сучасних людей почали заселяти Європу зі Східноєвропейської рівнини, а не через Балкани, як передбачалося раніше.

У Криму знайшли рештки найдавніших представників Homo sapiens, що жили в 30 тис. до н. е.

Надрізи на скам’янілостях, яким 32 тисячі років, свідчать, що тих людей готували до ритуального поховання. Це також найдавніші свідчення про сучасних людей на сході Європи.

Археолог Олександр Яневич із Національної академії наук виявив 4 печери Буран-Кая в Кримських горах у 1991 році. З тих пір там знайшли приблизно дві сотні кісток.

Виявлені на місці розкопок прикраси, що їх виготовили древні люди, дали науковцям підстави пов’язувати їх із Граветтською археологічною культурою 28-21 тис. до н. е. Її назва походить від стоянки Ла-Граветт (la Gravette) у Франції, де вперше виявили рештки цієї культури кам’яної доби.

Граветтська культура поступово охопила весь європейський континет.

Як пише журнал PloS One, дослідникам вдалося встановити вік останків радіовуглецевим методом. Форма решток вказує вченим на те, що вони мають справу із сучасними людьми (Homo sapiens sapiens, кроманьйонцями).

Вчені кажуть, що знахідки у Криму допомагають у дослідженнях дуже ранньої і важливої людської культури.

"Граветтська – це культура, яка визначає сучасних людей. Її представники орудували ножами, іншими дрібними інструментами, розбивали табори на відкритому повітрі, використовували кістки мамонтів, аби звести намети," - розповідає професор Клайв Фінлейсон, директор Гібралтарського музею.

За його словами, знайдені в Криму рештки – це найбільш ранні приклади Граветтської культурної традиції.

Профессор вважає, що виявлення зразків цієї культури в Україні додає ваги до тези, що предки сучасних людей поширилися Європою зі Східноєвропейської рівнини, а не з Близького Сходу.

Східно-Європейська рівнина, Руська рівнина — одна з найбільших рівнин земної кулі, розташована в більшій, східній частині Європи. На півночі омивається водами Білого і Баренцового, а на півдні — Чорного, Азовського і Каспійського морів. На північному заході обмежена Скандинавськими горами, на заході і південному зході — горами Центральної Європи (Судети тощо) і Карпатами, на південному сході — Кавказом, на сході — Уралом і Мугоджарами. У межах Кримського півострова межа рівнини проходить по північному підніжжю Кримських гір.